Manā bērnībā Valmieras publiskajā pirtī vecāki īrēja atsevišķi pirts telpu ģimenei. Nopietni pirtij sāku pievērsties, kad beidzu studijas Medicīnas institūtā. Joprojām uzskatu, ka darbs ar nopietni psihiski slimiem cilvēkiem ir viena no smagākajām profesijām, līdz ar to meklēju, kur varētu atslodzēties, sakārtot pēc smagās darba dienas.
Labs pirts process ilgst līdz piecām sešām stundām. Māju mēdzam kārtot pat piecas stundas, kaut gan tur uzturamies tikai pēcpusdienās un naktīs, toties katrs savā ķermenī esam nepārtraukti. Būtu loģiski savam ķermenim veltīt vismaz divreiz laika nekā mājas uzkopšanai. Pirts rituāls ir viens no veidiem, kā veltīt sev pietiekoši daudz laika. Pirts ir laiks, kad vari sevi izņemt no ārējās pasaules, un ieiet iekšējā pasaulē.
Pirts ir vieta, kur varu uzlabot savu veselību, profilaktiski cīnīties ar novecošanos un nodarboties ar skaistumkopšanas procedūrām, kas ļoti aktuālas ir sievietēm, bet arī vīrieši tam aizvien vairāk pievērš uzmanību. Nav labākas vietas, kur savest kārtībā ādu. Visefektīvākā sistēma ķermeņa detoksikācijai ir slapjā pirts. Izejot pareizu pirts procesu, varam palīdzēt ķermenim attīrīties no visām toksiskajām vielām, kas sakrājušās. Kā psihoterapeitam man aktuāla tēma ir antistresa pirts.
Latvijā atdzimst nūjošanas tradīcija, kas ir lielisks treniņš pirms pirts. Var ogot sēņot, braukt ar velosipēdu. Stresa hormonu sadedzināšanai jāsākas ar fizisku slodzi. Vairums cilvēku strādā nefizisku darbu.
Daudzos nopietnos pētījumos konstatēts, ka regulāri un pareizi ejot pirtī, var efektīvi mazināt stresa hormona līmeni. Amerikāņu psihoterapeits Miltons Eriksons veicis daudz pētījumu, kāpēc mūsdienās ir tik daudz saslimšanu ar neirozēm. Nopietnu psihisku saslimšanu skaits simt gadu laikā pieaudzis aptuveni divas reizes, bet saslimšana ar neirozēm un neirozēm līdzīgiem stāvokļiem pieaugusi 55 reizes. Eriksona koncepts atklāj, ka mūsdienu cilvēkam ļoti pietrūkst izmainītā apziņas stāvokļa. Cilvēka psihe var atrasties trīs stāvokļos – nomodā, miegā vai izmainītajos apziņas stāvokļos – normālos vai patoloģiskos. Ja cilvēkam pietrūkst normālo izmainīto apziņas stāvokļu, viņš riskē nonākt pie patoloģiskajiem. Izmainītais apziņas stāvoklis ir starp nomodu un miegu, to var dēvēt arī par transu.
20. gadsimta 70. gados uzskatīja, ka racionālais prāts aizņem 7% psihes satura, šodien jaunākie pētījumi liecina, ka apzinātais jeb racionālais prāts ir tikai divi līdz trīs procenti. Bez izmainītā apziņas stāvokļa ir grūti piekļūt savām iekšējām rezervēm.
Auksta un karsta ūdens kontrasts spēj cilvēku ievest izmainītajos apziņas stāvokļos. Izkarsējoties, pēcāk atdzesējoties, cilvēks nokļūst sava veida transā. Temperatūru kontrasts ir pietiekoši stiprs fizioloģisks kairinātājs. Jau pēršanas laikā var izmantot kontrastu ar aukstu ūdeni.
Pēc karstas pirts atdzesējoties baseinā un nonākot izmainītajā apziņas stāvoklī, ir iespējamas dažādas reakcijas jeb atreaģēšana. Cilvēks tajā brīdī izjūtu lielu labsajūtu, ko var salīdzināt ar lidojumu, bet esmu redzējis, ka cilvēki sāk smieties, raudāt vai viņiem kļūst nelabi. No šādām reakcijām nevajag baidīties, jo tās piederas pie organisma attīrīšanās.
Uzskatu, ka cilvēces galvenā slimība ir novecošanās, ko tradicionālā medicīna novecošanos neuztver kā slimību un neārstē. Tā labi tiek galā ar akūtām slimībām, taču šodienas problēma ir arī daudzie hroniski slimie cilvēki – dzīvojam ļoti toksiskā vidē. Kopš aizvadītā gadsimta 40. gadiem strauju uzplaukumu piedzīvoja ķīmija, kad cilvēks iemācījās sadalīt naftas produktus, parādījās daudz sintētisku vielu, kuru agrāk dabā nebija, to skaits jau toreiz bija ap 10 000. Cilvēka ķermenis nav mainījies 40 – 50 tūkstošus gadu, tas nav adoptējies jaunajām ķīmiskajām vielām – pesticīdiem, herbicīdiem, hlorētajam dzeramajam ūdenim, automašīnu izplūdes gāzēm.
Latvijā pirts vairāk saistīta ar tautas dziedniecību, jo nav tā pamatlīdzeklis slimību ārstēšanai, bet gan nozīmīgākais palīglīdzeklis. Pirts ir lieliska vieta novecošanās profilaksei. Somiem ir teiciens – sieviete ir visskaistākā trīs stundas pēc pirts. Iespējams, sievietes, kuras neiet regulāri pirtī, tā arī nepiedzīvo šo sajūtu un šo izskatu.
Latviešiem tradicionāli vīrieši iet kopā ar sievietēm – tas ir būtiski, jo cilvēkiem jāpieņem savs ķermenis, nevis jākautrējas no tā. Protams, var izmanot speciālos pirts dvieļus vai linu palagus, bet ne sintētiskā peldkostīmā. Pirts ir nabagu slimnīca – agrāk sacīja latvieši, bet šobrīd tā vis nav, drīzāk tā ir vieta, kur vidēju turīgi cilvēki sevi sakārto.
Jāsaprot, ka pirtī nevajadzētu iet, ja ir vēža saslimšanas, hipertoniskās slimības, ādas strutainas slimības, trofiskas čūlas. Šādu saslimšanu gadījumos vēlams konsultēties ar pirts lietās zinošiem ārstiem.
Ja cilvēks nepanes karstumu, piedāvāju izmantot kāju vannītes. Pēdās atrodas 72 000 nervu galu – reflektori pēdā pārstāvēts viss ķermenis – pirkstgali atbilst galvai, augšējā daļa krūškurvim, papēdis iegurnim. Uz īsu brīdi sasildot kāju pēdas, cilvēks jau ir sagatavots. Pēc pirmās reizes pirts telpā ieteicams lietot aromterapiju – vasarā var izmanot visu, kas ir tuvējā pļavā, meklējot sev tīkamo. Uzsākot pirts rituālu, ieteicams dzert pirts tēju.
Pirtī ļoti būtisks ir dzeršanas režīms. Pirts procesa laikā mēs daudz svīstam. Hronisks nogurums, depresija un daudzas slimības šodien tiek skaidrotas ar to, ka nav pareizs dzeršanas režīms. Lai uzturētu veselību labā stāvoklī, dienā jāizdzer divarpus līdz trīs litri tīra, strukturēta ūdens, nevis kafija, tēja, piens, sulas.
Pirts procesa laikā alkohols ir absolūta kontrindikācija, pēc pirts pieļaujams izdzert glāzi sarkanvīna, kur ir daudz dabīgo antioksidantu vai kausa laba alus, kas ir vitaminizēts.
Manā izpratnē pietiekoši unikāla lieta ir precēti pirtnieku pāri. Ar pirts palīdzību pāris var uzlabot attiecības. Mūsu bāziskā pieredze mātes miesās liecina, ka pirmos deviņus mēnešus mēs neko neredzam – mēs slikti dzirdam, bet mums jau ir bāziskas sajūtas. Nereti pozitīvs pieskāriens, nevis grūstīšanās trolejbusā, ir viena no sajūtām, kas pieaugušam cilvēkam ikdienā ļoti pietrūkst. Šodienas pētījumi liecina., ka katram cilvēkam vajadzētu saņemt optimāli 12 apskāvienus katru dienu. Pareizi un regulāri izmantota pirts ir pietiekoši spēcīgs resurss, kā uzlabot attiecības pārim. Lieliska pieredze, ja pāris var dot viens otram neseksuālos pieskārienus, kuru daudziem pāriem ikdienā iztrūkst.
Uzskatu, ka Latvijā ļoti perspektīvs virziens ir lauku SPA, šis koncepts ir viena no nākotnes perspektīvām, jo esmu pārliecināts, ka uz Latviju interesenti varētu braukt mācīties pirts rituālu.
Pirtniekam Latvijā jākļūst par nopietnu profesiju. Šobrīd maz pirtnieku pārzina neatliekamas medicīniskās palīdzības pamatus, kas noteikti jāiekļauj pirtnieku apmācībā. Latviskais pirts rituāls ar savām tradīcijām ir unikāls visā pasaulē. Mācīsimies to izmantot un parādīt pasaulei.